Info+

Info + > Beograd, konferencija za novinare povodom ustavnih amandmana_pokrivanje i text

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je vladavina prava veoma važna tema, zbog čega je neophodan društveni konsenzus o izmenama Ustava u oblasti pravosuđa.

Brnabić se obratila javnosti u vezi sa ustavnim amandmanima, a konferenciji su prisustvovali ministarka pravde Maja Popović, ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović i ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić.

Ona je navela da je, nakon razgovora sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem i kolegama iz Vlade, konstatovala da se o reformama koje kao Vlada sprovodimo u toj oblasti dosta komunicira sa predstavnicima EU, međunarodnim organizacijama i svim ostalim partnerima, ali izuzetno malo sa građanima.

Prema njenim rečima, ono što se malo zna jeste da se 70 odsto onoga što Vlada u ovom trenutku radi tiče vladavine prava, naše posvećenosti evropskim integracijama i ubrzanju pregovaranja sa EU o članstvu.

Premijerka je precizirala da je, na temu ustavnih amandmana, inicirala sastanak sa predsednikom Narodne skupštine Ivicom Dačićem i ministarkom Popović.

Tom razgovoru su, kako je prenela, prisustvovali i predsednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Jelena Žarić Kovačević i predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Vladimir Đukanović.

Ona je podsetila na to da je Vlada 3. decembra prošle godine usvojila inicijativu za izmenu Ustava i prosledila je Skupštini.

Želela sam da u konsultacijama vidim da li postoji bilo šta što Vlada može dodatno da uradi da bi ubrzala proces i našla se na raspolaganju Skupštini kao zakonodavnoj vlasti, objasnila je Brnabić.

Prema njenim rečima, dogovoreno je da će Odbor za ustavna pitanja uputiti Vladi poziv da uskoro održi sednicu, na kojoj će se raspravljati o vladinoj inicijativi i narednim koracima.

Time ulazimo dublje u taj proces i ostajemo na raspolaganju Skupštini za svu dodatnu logističku podršku. Pomoći ćemo da se organizuje dodatni sveobuhvatni dijalog, ako postoji potreba na tu temu, poručila je premijerka.
Ona je podsetila na to da je ministarka pravde na početku svog mandata inicirala sastanak sa Društvom sudija Srbije, jer su oni bili najviše kritični prema amandmanima Vlade u prethodnom mandatu.

Razmišljajući o tome koliko je bitno da imamo društveni konsezus o izmenama u pravosuđu, dobre osnove za vladavinu prava, efikasnije i odgovornije pravosuđe na usluzi građanima i pre svega nezavisno pravosuđe, mislili smo da je važno da taj proces bude što inkluzivniji, prenela je Brnabić.

Ona je naglasila da će Vlada podržati Skupštinu kako bi se postigao društveni konsenzus o tome gde želimo da idemo u oblasti pravosuđa.

Predsednica Vlade je ocenila da je, po pitanju dinamike usvajanja izmena Ustava, kvalitet uvek važniji od brzine kako se ne bi došlo u situaciju da nakon izmena bude nezadovoljnih i kako to pitanje ne bi postalo tačka razdora.

Ona je, odgovarajući na pitanje da li će procedura promene Ustava biti završena referendumom u ovom sazivu parlamenta, budući da je neophodno da se završi u jednom sazivu, a da su izbori najavljeni za proleće, istakla da se mora ispoštovati Skupština Srbije i da je ovo tema na kojoj možemo da praktikujemo društveni dijalog.
Premijerka je najavila da će u utorak, 12. aprila, biti obrazovana radna grupa za analizu i proveru jedinstvenog biračkog spiska, koju će osnovati Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

Takođe, kako je dodala, to ministarstvo radi na izmeni uputstva za sprovođenje Zakona o jedinstvenom biračkom spisku u vezi sa preporukom da na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, posle zaključenja biračkog spiska, budu dostupna imena i prezimena glasača koji glasaju na biračkim mestima.

Prema njenim rečima, u prednacrte pomenutih izmena zakona biće uključeni partneri iz OEBS-a i ODIHR-a, od kojeg su traženi spiskovi svih organizacija civilnog društva kako neke ne bi bile izostavljene.

Brnabić je ukazala na to da pored ovih pitanja koja se tiču međustranačkog dijaloga, kao i dijaloga u parlamentu posredstvom evroparlamentaraca, postoji veliki deo koji mora da uradi Vlada i da se radi na tome.

Istovremeno, Ministarstvo pravde će do kraja aprila završtiti rad na nacrtu izmana i dopuna Zakona o parničnom postupku, nakon čega će otpočeti javna rasprava, najavila je premijerka.

Prema njenim rečima, ove izmene treba da ubrzaju suđenja i donekle smanje broj predmeta, da rad sudova i sudija učine efikasnijim, kao i svih zaposlenih koji rade na tim predmetima, kako bi građani u razumnom roku mogli da dobiju svoje sudske odluke.

Ona je ukazala na to da je Ministarstvo pravde izradilo Nacrt strategije ljudskih resursa u pravosuđu, koje je uputilo na mišljenje Visokom savetu sudstva (VSS), Državnom veću tužilaca (DVT) i Sindikatu pravosuđa Srbije.

Takođe, premijerka je navela da je Ministarstvo pravde, uz podršku Saveta Evrope i EU, izradilo Nacrt izmena i dopuna Poslovnika o radu Državnog veća tužilaca, kojim se reguliše postupanje Poverenika za samostalnost javnog tužilaštva.

Popović je potvrdila da će sve primedbe strukovnih udruženja biti uzete u obzir u nastavku procedure za izmene Ustava Srbije u oblasti pravosuđa.

Smatramo da svi treba da daju svoje konstruktivne predloge, jer je ovo stvar nacionalnog konsenzusa. Moramo doći do zajedničkog rešenja kojim ćemo svi biti zadovoljni, a sve u korist svih građana Srbije, naglasila je ministarka.

Ona je napomenula da će upravo zbog zamerki koje su se odnosile na Nacrt teksta ustavnih amandmana Ministarstva pravde, biti organizovana javna slušanja po svim gradovima u Srbiji.

Popović je, govoreći o zamerkama na uređenje Pravosudne akademije, kojom treba da rukovode nosioci izvršne vlasti, rekla da tu primedbu smatra neopravdanom jer takvi primeri postoje širom Evrope.

Joksimović je predočila da preporuke Venecijanske komisije, koje su od izuzetnog značaja u procesu izmene Ustava, kažu da su predloženi ustavni amandmani u saglasju sa najboljim procedurama i praksama koje postoje u Evropskoj uniji.

To, međutim, ne znači da je sve idealno, već je bitna i njihova primenljivost u sistemu jedne zemlje, njenoj institucionalnoj strukturi i političkoj kulturi, objasnila je ministarka.

Ona je ponovila da je javnost već učestvovala u svim krugovima konsultacija za izmenu Ustava, koje su trajale 18 meseci.

Prema njenim rečima, u evropskim državama ne postoji samo jedan model reformi u oblasti vladavine prava, već čitav niz različitih modela, koji su u saglasju sa osnovnim demokratskim načelima i principima.

Zbog toga nam je bila važna savetodavna uloga Saveta Evrope i Venecijanske komisije kao njenog važnog dela i referetnog tela, podvukla je Joksimović.

Srbija, kako je istakla, u ustavnim reformama ne ide na usaglašavanje sa nekim postojećim modelom, već traži ono što je najbolje u skladu sa najboljim praksama.

Zbog toga je važna javna debata koje će ići širom Srbije, na svim instancama i sa svim zainteresovanim stranama, zaključila je ministarka.

User login

Username:
Password:
register...

Najava događaja

23. April 2024

  • Beograd - ministarka prosvete Slavica Djukić Dejanović i član Privremenog organa Grada Beograda Nikola Nikodijević obilaze O.Š. "Stefan Nemanja" povodom planirane rekonstrukcije škole i uvodjenja daljinskog grejanja.
  • Gornji Milanovac - ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković predvodi državnu ceremoniju obeležavanja 209. godišnjice Drugog srpskog ustanka.
  • Novi Sad - predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović obraća se na svečanosti povodom otvaranja Studentskog kulturnog centra.
  • Novi Sad - pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost Zoran Milošević uručuje rešenja i ugovore predstavnicima visokoobrazovnih institucija koje su dobile sredstva za finansiranje naučnoistraživačkih i razvojnoistraživačkih projekata nacionalnih manjina – nacionalnih zajednica i projekata koji se bave istraživačko-umetničkim stvaralaštvom u oblasti umetnosti sa teritorije AP Vojvodine u 2024. godini.

Pretraga arhive

 |  Naslovna |  O nama |  Kontakt |  Mapa sajta |